Jeżeli wyczekujecie już Gwiazdki i uwielbiacie bożonarodzeniowy nastrój warto już dzisiaj sięgnąć po książki, których akcja toczy się w tym magicznym czasie. Biblioteka szkolna przygotowała na świąteczny czas propozycje książek, które swoją fabułą wpisują się właśnie w świąteczny klimat. Poznacie niezwykłych bohaterów i niezwykłe wydarzenia, które im się przytrafiły. Zobacz wybrane tytuły:

Cudowne Boże Narodzenie - Louisa May Alcott  (literatura piękna)

Świąteczne opowieści o przyjemności czynienia dobra.
Pełne ciepła i miłości świąteczne opowiadania amerykańskiej pisarki Louisy May Alcott – pionierki literatury kobieciej i powieści dla dziewcząt – to zabawne i poruszające historie, które urzekają swoją prostotą i uczą ponadczasowych wartości. Losy biednej rodziny, samotnej babci czy dziewczyny z sierocińca pokazują, że prawdziwy duch świąt Bożego Narodzenia objawia się w postaci dobroczynności, a niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują, jest najcudowniejszym przeżyciem na świecie.

Wieści - William Wharton ( literatura piękna)

W starym młynie pięknie położonym w dolinie Morvandeau we Francji Will Kelly  i jego żona Loretta przygotowują się do spędzenia świąt Bożego Narodzenia ze swymi dawno nie widzianymi dziećmi. Za pomocą gałązek ostrokrzewu, choinki i bożonarodzeniowych pierników Will próbuje wyczarować magiczną atmosferę świąt, jednak w sercu czuje niepokój. Dzieci dorosły, losy rzuciły je w różne strony świata. Małżeństwo Willa i Loretty także przechodzi trudne chwile. Czy rodzina znajdzie spokój i radość przy wigilijnym stole?
Książka ta, przemawia wprost do serc czytelników opowiadając o sprawach, które dotyczą każdego z nas.

Profesor Andrews w Warszawie - Olga Tokarczuk ( literatura piękna)
           Opowiadanie noblistki przenosi nas w czas stanu wojennego. Oczami obcokrajowca, który przyleciał z Londynu na sympozjum naukowe, oglądamy rzeczywistość PRL.

Moc truchleje. Opowieści wigilijne 1939-1945 - Sylwia Winnik (literatura piękna)

Książka jest zbiorem wspomnień dotyczących świąt spędzonych w obozach koncentracyjnych, w kołchozach na Syberii albo w konspiracji. Te chwytające za serce historie udowadniają, że w skrajnych sytuacjach to poczucie wspólnoty z innymi ludźmi może dać nadzieję i siłę, by przetrwać. Święta w czasie wojny na zawsze zapadają w pamięć. Cudem zdobyte jedzenie, tekturowa choinka w kącie celi i wspólnie odśpiewane „Bóg się rodzi” na tyłach baraku były szczytem odwagi. Ale tak spędzone Boże Narodzenie stawało się też namiastką domu, iskierką nadziei, że kiedyś jeszcze spędzi się je z bliskimi.
Sylwia Winnik sięga po nie znane dotąd świąteczne wspomnienia świadków historii. Inspiracją była dla niej opowieść rodzinna – wspomnienia prababci o Bożym Narodzeniu obchodzonym tuż po wojnie. W skromnych warunkach, ale w niepowtarzalnej rodzinnej atmosferze. Prababcia Emilia w czasie wojny ledwie uniknęła wywiezienia do Auschwitz.       Te święta były więc dla niej prawdziwym cudem.

Dziennik Noel - Richard Paul Evans (literatura piękna)
            Gdy Jacob dowiaduje się o śmierci matki, musi wrócić do rodzinnej miejscowości. Zagracony dom oprócz rupieci kryje bolesne wspomnienia i prawdę o przeszłości pisarza.             To przed nimi Jacob całe życie uciekał. Teraz będzie musiał zmierzyć się z tym, co boli najbardziej. Dziennik Noel to przepiękna opowieść o tym, co robi człowiek, gdy dostaje szansę, by napisać swoje życie od nowa.

Balsam dla duszy na Boże Narodzenie  - Jack Canfield (literatura piękna)

Lektura tej książki będzie natchnieniem dla duszy i ogrzeje serce w to i każde następne Boże Narodzenie. Życzliwość i troska kobiety, która przygotowuje wypełnione podarkami świąteczne paczki dla ludzi ze schroniska dla bezdomnych.
Radość z tego, że można przygotować wspaniałe święta Bożego Narodzenia... w środku sierpnia. Miłość, która pozwala przebaczać i nie pamiętać o złych chwilach.
Wdzięczność, którą odczuwasz wobec tych, którzy pracują w Wigilię, dzięki czemu ty i twoja rodzina możecie przygotować takie święta, o jakich zawsze marzyliście. Wiara dziecka, które ufa mocno w to, że Święty Mikołaj je znajdzie, niezależnie od tego, w jak trudnej sytuacji znalazła się jego rodzina. Zachwyt towarzyszący oglądaniu świata przez pryzmat żłóbka, którego widok wpisał się na zawsze w zakamarki twojego serca.
Wszystko to sprawia, że Święta Bożego Narodzenia są takie niezwykłe i wyjątkowe; dzięki temu zaczynamy pojmować prawdziwe znaczenie Świąt Bożego Narodzenia.

Ziemia kłamstw - Anne B. Ragde (literatura piękna)

Kiedy na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia zachorowała starsza kobieta, jej trzej synowie muszą stawić czoła nie tylko chorobie matki, lecz także własnemu życiu oraz skomplikowanym wzajemnym relacjom (bracia od wielu lat nie mieli ze sobą żadnego kontaktu). To powieść o próbie szukania swoich korzeni, pozwalającej dostrzec, że sięgają one znacznie głębiej, niż się sądziło. Opowiada także o niespodziewanym odkryciu takich korzeni, o których istnieniu nie miało się nawet pojęcia.

Światło – Jay Asher (literatura młodzieżowa)

Sierra prowadzi podwójne życie, a jego rytm wyznaczają święta Bożego Narodzenia. Jedno to życie w Oregonie, przy plantacji drzewek choinkowych, którą prowadzi jej rodzina. Drugie to życie świąteczne, kiedy przychodzi czas ich sprzedaży i wszyscy przenoszą się na miesiąc do Kalifornii. Gdy podczas jednej ze świątecznych podróży poznaje Caleba, wszystko się zmienia. Calebowi daleko do idealnego chłopaka. Kiedyś popełnił ogromny błąd, którego cenę wciąż płaci. Sierra potrafi w nim jednak zobaczyć coś więcej niż jego przeszłość i jest gotowa zrobić wszystko, by pomóc mu odzyskać wiarę w siebie. 

W śnieżną noc - John GreenMaureen Johnson ( literatura młodzieżowa)

Trzy nastrojowe i dowcipne zarazem, powiązane ze sobą romantyczne opowiadania, napisane przez troje znanych amerykańskich pisarzy. To wspaniały świąteczny prezent nie tylko dla miłośników powieści Johna Greena.

W Wigilię pewne amerykańskie miasteczko kompletnie zasypuje śnieg. Na pocztówkach może i wygląda to malowniczo, ale w rzeczywistości bardzo komplikuje życie. I na pewno nikt nie spodziewa się, że przedzieranie się przez zaspy samochodem rodziców, nieplanowana kąpiel w przeręblu mogą prowadzić do spotkania z miłością. Jednak w śnieżną noc, kiedy działa magia świąt, zdarzyć się może wszystko.

Dom sióstr - Charlotte Link (sensacja, thriller)

Wyjazd na Boże Narodzenie miał być prezentem urodzinowym i ostatnią próbą uratowania rozpadającego się małżeństwa. Jednak od początku Barbarze i Ralphowi się nie układa. Posiadłość zostaje odcięta od świata z powodu śnieżycy. Barbara odnajduje przypadkiem zapiski byłej właścicielki posiadłości. Ich lektura ożywia niezwykłą historię sprzed pięćdziesięciu lat. Zagłębiając się w aurę miłości, nienawiści, pogardy i tęsknoty za wolnością, Barbara zaczyna poznawać własną duszę i dojrzewa do najważniejszej decyzji.

            Morderstwo w Boże Narodzenie - Agatha Christie (kryminał, sensacja, thriller)

Zbliża się Boże Narodzenie. Senior rodu do swej rezydencji zaprasza najbliższych krewnych. Spotkanie jest nietypowe i ma niezbyt rodzinny charakter. Na dodatek wśród zebranych pojawia się uchodzący za czarną owcę syn oraz wnuczka, którą rodzina widzi po raz pierwszy. W ponurej atmosferze podsycanej pragnieniem odziedziczenia jak największego spadku zebrani dowiadują się o zabójstwie gospodarza. Do akcji wkracza niezastąpiony Herkules Poirot. Przed detektywem trudna zagadka – okazuje się bowiem, że      z sypialni gospodarza domu zniknęły diamenty, nie wszyscy goście ujawnili prawdziwą tożsamość, a zamordowany miał niejednego wroga…

Świąteczne tajemnice. Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne –

Otto Penzler  (kryminał, sensacja, thriller)
             Antologia opowiadań kryminalnych pióra zarówno słynnych autorów, jak i mniej znanych pisarzy. Wiktoriańskie opowiadania sąsiadują tu ze współczesnymi utworami, przerażające i trzymające w napięciu historie – z zabawnymi i przytulnymi opowieściami, a klasyczne metody rozwiązywania zagadek kryminalnych – z nowoczesnymi śledztwami policyjnymi. Tak duży wybór sprawi, że każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie, a lektura tych opowiadań stworzy niepowtarzalny świąteczny nastrój w każdym domu.

Iskierka nadziei – Anna Szczęsna (literatura obyczajowa)

            Świąteczna opowieść, która przywraca wiarę w dobro.
Bohaterem jest Tomek. Mieszka z mamą, która cały swój czas poświęca pracy. Pewnego zimowego dnia Tomek boleśnie upada, kiedy wraca ze szkoły. Otrzymuje pomoc od obcej starszej pani. Kobieta opatruje go w niewielkim domku na działce, w którym jest zimno i nie ma bieżącej wody. Chłopiec prosi ją, aby nikomu nie wspominała o tym, że samotnie wracał tą drogą. Nie może też oprzeć się wrażeniu, że kobieta jest bardzo smutna. Zaczyna podejrzewać, że mała chatka na terenie ogródków działkowych jest jej domem.
Gdy nadchodzą siarczyste mrozy, Tomek postanawia ponownie odwiedzić starszą kobietę. Przyjaźń, która się między nimi nawiązuje, przywraca obojgu nadzieję i wiarę w to, że zmiana na lepsze jest możliwa.

Kraina Zeszłorocznych Choinek - Joanna Szarańska (literatura obyczajowa)
             W urokliwym miasteczku swoje podwoje otwiera sklepik ze świątecznymi dekoracjami o intrygującej nazwie Kraina Zeszłorocznych Choinek. Sklep jest wyjątkowy; nie ma w nim dwóch takich samych ozdób, nie ma też cen. Jego wnętrze wypełnia atmosfera ciepła i miłości, a każdy z klientów znajduje w nim nie tylko idealną choinkową dekorację, bombkę czy aniołka, ale coś jeszcze… To właśnie tutaj splatają się drogi i losy mieszkańców miasteczka oraz przyjezdnych. Powracają wspomnienia dawnych uczuć i strat, nawiązują się nowe miłości i przyjaźnie. Czy wszystkie relacje uda się naprawić przed wigilijnym wieczorem? Skąd wzięła się nazwa sklepu? I jak wiele wspólnego ma z miejscem, do którego odchodzą choinki, kiedy kończy się Gwiazdka?

Zapomniana piosenka - Agata Bizuk (literatura obyczajowa)

Dominik wychował się w domu dziecka. Dziś ma już 20 lat i jest samodzielny, ale nadal próbuje odnaleźć swoją mamę. Nie ma pewności, czy zmarła, czy go porzuciła.
Pan Ksawery szykuje się do Wigilii, którą znów ma spędzić w pojedynkę. Jego jedyny syn, zajęty swoimi sprawami, nie zamierza pojawić się przy świątecznym stole.
Losy dwóch samotnych mężczyzn przetną się niespodziewanie, a połączy ich przypadek… albo przeznaczenie. Wzruszająca opowieść o cudach, które mogą się wydarzyć tylko w Boże Narodzenie.

Pejzaż z Aniołem - Magdalena Kordel (literatura obyczajowa)

Wzruszająca opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno i warto szukać szczęścia.
Adrianna od śmierci taty nie cierpi świąt. Od czasu kiedy zamieszkała z matką, grudniowa aura zamiast z ciepłem i magią kojarzy się jej z odrzuceniem i samotnością.
Ale w tym roku wszystko ma się zmienić! Pod wpływem jednego spotkania Ada decyduje się wyjechać do odciętej od świata głuszy, najlepiej w góry. Całe szczęście, że jej dawna znajoma Madeleine akurat w takim miejscu mieszka… Gdy zamykała drzwi domu, nie wiedziała, że właśnie za moment wydarzy się coś, co diametralnie odmieni całe jej życie. Czasem doprawdy niewiele trzeba.

Świąteczny list - Elyse Douglas (literatura obyczajowa)

Nasycona magią świąteczna opowieść o niezwykłej podróży w czasie. Czy jedna odważna kobieta może wywołać świąteczny cud, ocalić tragiczną miłość i pokonać przeznaczenie? Pewnego dnia bohaterka natrafia w sklepie z antykami na mosiężną latarnię, w której znajduje list z 24 grudnia 1885 r. zaadresowany do Evelyn Sharland, mieszkającej w Nowym Jorku. Kiedy wieczorem Eve odczytuje treść listu, poznaje poruszającą historię tragicznej miłości sprzed stu lat. Nagle, ku swojemu zdumieniu, przenosi się do oprószonego śniegiem Nowego Jorku z 1885 roku. Splot niezwykłych wydarzeń sprawia, że Eve zostaje uwikłana w historię, w którą zamieszana jest jedna z najpotężniejszych nowojorskich rodzin tamtych czasów. Czy Eve zdoła wrócić do swojego życia, nawet jeśli będzie musiała zmienić przeznaczenie?

Początek formularza

Noc Szczęśliwego Rozwiązania - Jan Twardowski  (poezja)

Zebrane tu teksty o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem pochodzą niemal ze wszystkich tomów wierszy i prozy Autora wydawanych w latach 1959-2000.

 

 Zachęcamy do lektury i życzymy dużo pozytywnych wrażeń.

  Biblioteka szkolna

Źródło: lubimyczytać.pl

 

Ziemia-kamsywZapomniana-piosenkaWieciW-snien-nocwiteczny-listwiteczne-tajemnice

Profesor-AndrewswiatoPejza-z-anioemNoc-Szczliwego-RozwizaniaMorderstwo-w-Boe-NarodzenieMoc-truchlejeKraina-zeszorocznych-choinekIskierka-nadzieiDziennik-NoelDom-siostrCudowne-Boe-NarodzenieBalsam-dla-duszy-na-Boe-Narodzenie

  • Default
  • Title
  • Date
  • Random
Wczytaj więcej load all