Józef Straszewicz

   Emilie (...)

Emilia Plater - dwadzieścia lat marzeń -
i jeden poryw, jeden czyn protestu-
życie spalone w jednym mgnieniu zdarzeń
jak słup ognisty wśród wieków szelestu.

 

    Gdy zapytać młodego człowieka, z czym mu się kojarzy Emilia Plater, najpierw odpowiada -  z Mickiewiczem, wreszcie przyciśnięty wyduka - z powstaniem listopadowym. Na pytanie, kim była owa osoba, pada odpowiedź równie szybka, co niekonkretna - bohaterką...

 

    Emilia Plater jest symbolem kobiet walczących w powstaniach. Jej imię (Platerówki) nosiły kobiece oddziały pomocnicze I armii Ludowego Wojska Polskiego. O 'dowódczyni' Plater pisali wiersze znani poeci: Kard. Justin, Twampley, Pepoli, Buchner, Ortlep, Veit i oczywiście Adam Mickiewicz. Trzeba nadmienić, że ,,Śmierć pułkownika" to czysta fantazja poetycka, ponieważ jak tak naprawdę Emilia nie umarła w ,,biednej chatce leśnika" tylko w dworze szlacheckim, gdzie ukrywała się jako nauczycielka Korowińska.

Wśród polskich bohaterów narodowych, których śmierć za ojczyznę wyniosła na ołtarze, jedna tylko Emilia Plater tak szybko przeszła do legendy narodowej, mając do tego ingresu zupełnie wyjątkowe prawa. 

Od września 1919 Patronką naszej szkoły jest Emilia Plater - najsłynniejsza, choć nie jedyna, kobieta - powstaniec z lat 1830-1831.

    Więcej informacji o naszej Patronce zdobędziecie w poniższych dokumentach. Niestety poważnym utrudnieniem  dla nas w poszukiwaniu informacji były skąpe materiały źródłowe. Poza drobnymi fragmentami nie zachowały się w zasadzie żadne konkretne dokumenty.

Prawie wszystkie informacje pochodzą z książki Emilia Plater Ludzie niezwyczajni. Małgorzata Żaryn