23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku, gdy z powodu epidemii musimy znosić ograniczenia i skutki przymusowej izolacji, książki nabierają szczególnego znaczenia w naszym życiu. Nie tylko dlatego, że mamy więcej czasu na czytanie, ale także dlatego, że dobra literatura wzmacnia więzy między ludźmi, otwiera umysły i pobudza kreatywność.

W tym roku obchody odbywają się już po raz 25. Dzień proklamowany został w 1995 roku przez UNESCO, nawiązując do obchodzonego w Hiszpanii od 1930 roku święta. Datę wybrano nieprzypadkowo – 23 kwietnia związany jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Williama Szekspira (1616), Miguela de Cervantesa (1616). Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich.

UNESCO przypomina, że czytając i obchodząc w tym roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, możemy otworzyć się na innych pomimo konieczności zachowania dystansu, jesteśmy też w stanie podróżować po całym świecie dzięki sile wyobraźni. Wydaje się, że czas ten sprzyja wyjątkowo lekturze dla przyjemności, ale także wspólnemu czytaniu z najbliższymi, na przykład z dziećmi, i w ten sposób promowaniu idei czytania.

„W tych niepewnych czasach wielu zwraca się do książek, aby pomóc sobie w radzeniu z izolacją i niepokojem. Rzeczywiście, książki mają wyjątkową zdolność zarówno do zapewniania rozrywki, jak i nauczania. Są zarazem środkiem służącym do eksploracji sfer wykraczających poza nasze osobiste doświadczenia poprzez kontakt z różnymi autorami, wszechświatami i kulturami, a także środkiem umożliwiającym dostęp do najgłębszych zakamarków naszej wewnętrznej jaźni. Strona po stronie książki otwierają drogę do wędrówki, bez względu na czas lub granice; innymi słowy – dają nam wolność” – napisała w przesłaniu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich dyrektora generalnego UNESCO, Audrey Azoulay.

5 powodów, dlaczego warto czytać

https://www.youtube.com/watch?v=70G0Arwsovo&feature=youtu.be

Dlaczego nasz mózg lubi czytanie:
https://www.youtube.com/watch?v=YkvCS-iwbyU&feature=youtu.be

Zobacz miejsca gdzie pisarze piszą książki

http://booklips.pl/kategoria/biurka-polskich-pisarzy/

  • Default
  • Title
  • Date
  • Random
Wczytaj więcej load all