Drodzy Czytelnicy - Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele II LO im. Emilii Plater, z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała dotację na "zakup książek niebędących podręcznikami, w szczególności nowości wydawniczych w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 3 i pozostających w sferze zainteresowania uczniów oraz służących realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.

 Zgodnie z zapisami programu przed dokonaniem zakupu książek szkoła powinna:

 - zasięgnąć opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego w tym zakresie,

- zakupione książki powinny być zgodne z zainteresowaniami uczniów i służyć realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.

 

W ramach tego zadania szkoła zobowiązana jest do zorganizowania:

- co najmniej jednego wydarzenia promującego czytelnictwo z udziałem uczniów,

- co najmniej jednego spotkania z rodzicami uwzględniającego tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży,

- zrealizowania co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział z wykorzystaniem zakupionych książek,

- dostosowania organizacji pracy biblioteki do potrzeb uczniów, w szczególności przez umożliwienie im wypożyczania książek na okres ferii i wakacji.

W związku z tym prosimy o:

- zgłaszanie własnych propozycji zakupu nowości wydawniczych, które Państwa zdaniem powinny znaleźć się w księgozbiorze biblioteki II LO poprzez pozostawienie propozycji w bibliotece szkolnej lub poprzez e-mail: biblioteka.platerka@poczta.fm

- propozycje zakupów prosimy zgłaszać w nieprzekraczalnym terminie do 31 maja 2019 r., co jest związane z kalendarzem projektu.

 Dziękujemy

 

Nowe książki w bibliotece!

Zapraszamy uczniów i nauczycieli do lektury nowych książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3. Wśród nowości wydawniczych znajdują się reportaże, eseje, poezje, biografie, wspomnienia, powieści obyczajowe, kryminały, thrillery, fantastyka, literatura młodzieżowa i popularnonaukowa.

W cyklu artykułów będziemy prezentować nowości książkowe.

Wstąp do biblioteki i rozsmakuj się w pysznej literaturze J!

IMG0953

 

 

 

 

 

 

Lato z książką – rozstrzygnięcie konkursu

Z początkiem wakacji biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do udziału w konkursie „Lato z książką”. Konkurs miał na celu popularyzację czytania jako formy spędzania wolnego czasu oraz promocję czytelnictwa. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać zdjęcie, pokazujące miejsca, gdzie czytamy książki i zabieramy je podczas letniego wypoczynku. 30 września 2019 r. poznaliśmy laureata konkursu. Wyróżnienie otrzymała Weronika Bernaszuk z klasy 1b. Wystawę zdjęć zgłoszonych do konkursu można było oglądać w bibliotece szkolnej do 7 października 2019 r.

IMG1104IMG1045IMG0946IMG0949

 

 

 

 

 

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

15 października 2019 r. klasy 1b, 1c i 1e wzięły udział w spotkaniu „Pisarz stulecia – fenomen J. R.R. Tolkiena”. Postać i twórczość pisarza przybliżyła uczniom pani Dorota Bojarczuk-Dziurda z Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej. Świat stworzony przez Tolkiena fascynuje czytelnika, tym, że jest  kompletny, ma własną topografię, język, historię, kulturę, a jednocześnie toczy się walka dobra ze złem. Uczniowie przygotowali na spotkanie plakaty związane z życiem i twórczością pisarza oraz  inscenizację „Hobbita”.  

W bibliotece szkolnej znajdują się następujące książki J. R.R. Tolkiena: Hobbit czyli tam i z powrotem, Władca Pierścieni (trylogia), Silmarillion, Niedokończone opowieści Śródziemia i Numenoru, Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa.

Spotkanie-Tolkiena-3Spotkanie-Tolkiena-2Spotkanie-Tolkiena-4Spotkanie-Tolkiena-5Spotkanie-Tolkiena-6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs - Mistrz Pięknego Czytania  2019

 W tegorocznej V edycji konkursu „ Mistrz pięknego czytania” uczniowie czytali fragmenty prozy literatury powszechnej. Uczestnicy konkursu prezentowali wybrane fragmenty powieści literatury francuskiej, hiszpańskiej, angielskiej, rosyjskiej i niemieckiej. Konkurs odbył się 16 października w bibliotece szkolnej przy udziale publiczności  - klasy 1l. Szkolnym „Mistrzem Pięknego Czytania” została Maja Nowak z kl. 2f, która czytała fragment powieści „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcia Marqueza, 2 miejsce ex aequo otrzymali  Amelia Lewczuk z klasy 2f - „Rok 1984” Georga Orwella i Michał Mil  z kl. 2f - „Lord Jim” Josepha Conrada.  Nagrodę publiczności otrzymała Julia Leszczyńska z kl. 2e, która czytała „Ojca Goriot” Honore de Balzac. Gratulujemy!!!!

IMG1156IMG1154

IMG1163