W dniu 4 kwietnia 2019 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie poświęcone ofiarom niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck.

Uchwałą Senatu RP w 2011 roku ustanowiono kwiecień miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego KL Ravensbruck, w którym w czasie II wojny światowej osadzono 132 tysiące kobiet i dzieci, z których zginęły blisko 92 tysiące.

 Szczególnie istotne jest podkreślenie tego, że w KL Ravensbruck największą grupę etniczną stanowiły Polki (około 40tysięcy) i niemal wyłącznie na nich były wykonywane okrutne eksperymenty pseudomedyczne. Operacjom doświadczalnym poddano 74 młode Polki, 200 rozstrzelano, wiele tysięcy zmarło z wycieńczenia lub zostało zagazowanych. Tylko 8 tysięcy doczekało oswobodzenia.

"Jeżeli echo ich głosów zamilknie - zginiemy."

  Oddając hołd wszystkim więźniarkom Kl Ravensbruck pragnęliśmy szczególnie upamiętnić postać pani Wandy Madler (nr obozowy 6010) - dyrektor Państwowego Żeńskiego Gimnazjum i Liceum im. E. Plater w Białej Podlaskiej w latach 1929-1939. Uczniowie prezentowali wybrane świadectwa współwięźniarek o pani dyrektor Madler, podkreślając jej rolę w organizowaniu tajnego nauczania w obozie oraz autorytet, jakim cieszyła się wśród dziewcząt słuchającym jej wykładów. Pisane przez nią z pamięci podręczniki na "kradzionym" papierze i "kradzionym" ołówkiem znajdują się obecnie w muzeum w Lund w Szwecji, przy tamtejszym Uniwersytecie. Odczytano list żyjącej jeszcze więźniarki KL Ravensbruck - pani dr Wandy Półtawskiej zawierający jej osobiste wspomnienie o pani Wandzie Madler. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli film dokumentalny pt. „Króliki z Ravensbruck” w reżyserii Sebastiana Bartkowskiego.

  Spotkanie zorganizowała biblioteka szkolna - pani Mirosława Mikiciuk i pani Agnieszka Romaniuk wraz z nauczycielem historii panem Andrzejem Czerko. Zaproszone zostały trzy klasy maturalne i jedna klasa druga.

 

GALERIA ZDJĘĆ

  • Default
  • Title
  • Date
  • Random
Wczytaj więcej load all